Publikácie NÁVRAT

Dobré knihy pre rodičov i učiteľov nielen o deťoch, ktoré prekonali ťažké životné udalosti.

podciarknutie1 orange
skola knihy Školák z náhradnej rodiny

Školák z náhradnej rodiny

Publikácia pre učiteľov a iných pedagogických pracovníkov, ktorí sa v škole stretnú s deťmi z náhradných rodín. Poukazuje na špecifické potreby a správanie detí, ktoré majú zložitú životnú históriu. A vysvetľuje, ako týmto deťom pomôcť v školskom prostredí.

PhDr. Elena Sládeková, Mgr. Soňa Očkášová, Návrat, 2019

Cena: 5 €

skola knihy Nádej na uzdravenie 1

Nádej na uzdravenie

Odborná publikácia o vplyve prežitej traumy na psychiku a správanie detí v náhradných rodinách a o dôležitom procese pripútania, ktoré je predpokladom jej liečenia. Rozsiahla samostatná časť je zameraná na podporu dieťaťa v školskom prostredí.

Kolektív autorov, ATTACh, slovenský preklad Návrat, 2012

Cena: 12 €

skola knihy Dieťa s FASD 1

Dieťa s FASD (Diferenciálna diagnostika a základy terapie)

Sprievodca podrobnou diagnózou dieťaťa s postihnutím mozgu a nervového systému, ktoré sa prejavuje inak ako sme doposiaľ zvyknutí. Nájdeme tu nielen základnú klasifikáciu FASD, porovnanie spoločných a odlišných prejavov detí s ADHD a FASD, ale aj prehľad terapeutických a rehabilitačných možnostiach, ktoré pre tieto deti fungujú vo svete a rady pre náhradných rodičov a odborníkov, ktorí s deťmi s FASD pracujú.

Klecka Malgorzata, Janas-Kozik Malgorzata, Návrat, 2012

Cena: 5 €

Z internej knižnice Návratu

Mnohé slovenské a zahraničné tituly z oblasti adopcie, náhradnej rodiny, traumy dieťaťa, vzťahovej väzby a ďalších príbuzných tém si môžete zapožičať na pracoviskách Návratu.

skola knihy Z internej knižnice Návratu 1

Kde zapožičať

Pracoviská Návratu

Ďalšia odporúčaná literatúra

skola knihy O ztracenem dítěti a cestě do bezpečí 1

O ztracenem dítěti & cestě do bezpečí

Kniha venovaná pripútaniu, poruchám citového puta a vzťahov medzi dieťaťom a rodičom a jeho terapii. Publikácia je kvalitným zdrojom informácií pre odborníkov, ktorí sa venujú deťom s ranou traumou, deťom so skúsenosťou s ústavnou starostlivosťou, zanedbávaním či týraním.

Petra Vrtbovská, Natama Praha, 2010

skola knihy Co kdy a jak ve výchově dětí 1

Co, kdy a jak ve výchově dětí

Kniha je určená rodičom, učiteľom aj vychovávateľom a všetkým, ktorí sa zaoberajú výchovou. Autor profesor Matějček spája poznatky súčasnej vedy a rozsiahle praktické skúsenosti svoje aj ďalších pedagógov a psychológov. Dáva odpoveď na základnú otázku: „Kedy je pri výchove na čo vhodné obdobie a čo kedy nepremeškať?“

Zdeněk Matějček, Portál Praha, 2007

skola knihy Co děti nejvíc potřebují 1

Co děti nejvíc potřebují

Čo najviac potrebujú malé deti? Odpoveď je zložitá aj jednoduchá zároveň – veľa vecí, ale snáď najviac zo všetkého potrebujú istotu vo vzťahoch k ľuďom z najbližšieho okolia. Pútavé, často osobné a hlboké zamyslenia známeho detského psychológa objasňujú potreby detí a úlohy rodičov, vychovávateľov a psychológov.

Zdeněk Matějček, Portál Praha, 2008

skola knihy Chlapec kterého chovali jako psa 1

Chlapec, kterého chovali jako psa

Detský psychiater Bruce Perry rozpráva príbehy detí, ktoré prekonali traumu. Rozpráva o hrôzach, ktoré deti zažili (boli svedkom násilia, prežili genocídu, zažili násilie v rodine), o ich utrpení, následkoch, ale aj o tom, ako sa dokázali zotaviť.

Bruce D. Perry; Maia Szalavitz, Portál Praha, 2016

skola knihy belonging

Belonging (A relationship-based approach for trauma-informed education)

Zaujímavá publikácia hovorí o tom, ako sa dá pomôcť traumatizovaným deťom, aby boli úspešnejšie v škole. Kľúčom pomoci je vzťah medzi učiteľom a žiakom. Kým sa dieťa dokáže hocičo naučiť, potrebuje sa cítiť v bezpečí.

Sian Phillips, Deni Melim & Daniel A. Hughes, Rowman & Littlefield, USA, 2020

Kde kúpiť

Odkazy na zahraničné elektronické publikácie

skola knihy Adopted Children in Education