Poraďme si navzájom

Mnohí rodičia, učitelia, žiaci i odborníci už iste riešili viaceré z otázok, aké dnes možno riešite aj Vy. Niekedy stálo veľa času a síl nájsť správne odpovede. Preto vznikol tento priestor, kde si môžeme svoje skúsenosti a informácie navzájom odovzdávať. Ak neviete, ako postupovať, keď sa Vášmu dieťaťu či Vám nedarí tak, ako by ste chceli, môžete napísať nižšie do poradne. Zdieľajte aj svoje inšpirácie, nápady, skúsenosti, odporúčania…

Zámerom je výmena informácií medzi rodičmi, deťmi, učiteľmi a inými odborníkmi.
Na niektoré otázky však reagujú aj pracovníci Návratu (približne do týždňa od zverejnenia otázky/témy).

  • Pridávať príspevky môže ktokoľvek. Aj anonymne.
  • Vojdite do 1 zo 4 kategórií a kliknite na „Opýtaj sa“.
  • Ak chcete na tému odpovedať, použite gombík „Odpovedať“, nie „Pridať komentár“. Komentáre slúžia pýtajúcemu sa na dopresnenie otázok.
  • Ak ste uviedli aj e-mail, môžete si v každej kategórii/téme kliknutím na „Odoberaj nové témy/odpovede“ zvoliť aj odber emailových notifikácií o nových príspevkoch.
Aké mám ako pestúns...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Aké mám ako pestúnsky rodič v škole práva?

1 Príspevky
2 Užívatelia
0 Likes
379 Zobrazenia
anonym
Príspevky: 3
Začiatok vlákna
(@anonym)
Pripojený: pred 2 roky

Dobrý deň, prosím Vás, ako je to s mojimi právami ako pestúnskeho rodiča v škole? Môžem podpisovať všetky dokumenty, aj prihlášku na strednú školu?

Ďakujem.

Značky témy
Eva Stanková, Návrat
Príspevky: 4
(@eva-stankova)
Pripojený: pred 2 roky

U žiakov z náhradných rodín (pestúnstvo, náhradná osobná starostlivosť) sa opakovane vyskytuje otázka na strane náhradného rodiča aj školy, či je alebo nie je možné považovať náhradného rodiča za zákonného zástupcu dieťaťa vo veciach týkajúcich sa školy.  Osoba, ktorej je zverené dieťa do pestúnskej alebo náhradnej osobnej starostlivosti, má podľa zákona č. 36/2005 Z. z. v platnom znení právo zastupovať dieťa a spravovať jeho majetok iba „v bežných veciach“.  Legislatíva však nedefinuje, čo presne znamená pojem „bežné veci“, a v praxi sa postupuje podľa legislatívnej úpravy uvedenej v jednotlivých zákonoch pre oblasť, ktoré je predmetom záujmu.

Školský zákon č. 245/2008 Z. z. v platnom znení podľa § 1 ustanovuje práva a povinnosti rodičov alebo inej fyzickej osoby než rodiča, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu (ďalej len „zákonný zástupca“). V samotnom zákone je teda pojem zákonný zástupca použitý aj pre náhradného rodiča, a v tomto kontexte sa ustanovenia školského zákona a súvisiacich predpisov týkajú náhradného rodiča v rozsahu prislúchajúcom zákonnému zástupcovi (napr. môže podpísať dokumenty pri zápise do školy, podpísať prihlášku na strednú školu, prihlášky na voľnočasovú činnosť a i.).

Odpovedať

Pridaj odpoveď

Meno autora

Email autora

Názov *

Maximálna veľkosť nahrávaného súboru je 2MB

 
Ukážka 0 verzií Uložené